- Gawinet
- 26 marca 2022
- Aktualności
Podczas, gdy Internet of Things ma pomóc ludziom łączyć się z urządzeniami i korzystać z ich inteligentnych funkcji w celu optymalizacji procesów życiowych i biznesowych, tak najkrócej mówiąc – Internet of Robotic Things (IoRT) to połączenie IoT i robotyki.
Internet of Robotic Things (IoRT) to stosunkowo nowa koncepcja, w której autonomiczne, a zarazem inteligentne, maszyny, komunikują się ze sobą, zbierając przy tym jak najwięcej danych dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju sensorów. Im więcej maszyn i robotów w zakładach produkcyjnych, tym częściej będziemy mieli do czynienia z Internet of Robotic Things (IoRT). Można zatem z całą pewnością powiedzieć, iż IoRT to rozwinięcie poniekąd koncepcji Przemysłu 4.0.
Na Internet of Robitic Things (IoRT) składają się trzy główne elementy składowe:
- Roboty, bądź inteligentne maszyny z możliwością odczytu, kolekcjonowania i przesyłania danych;
- Analiza danych, raportowania i ich wizualizacja;
- Natychmiastowa analiza danych w celu podjęcia określonych czynności przez maszynę / robota;
Zastosowanie Internet of Robotic Things
Jak zostało napisane już powyżej, Internet of Robotic Things to dość nowa koncepcja i obecnie najczęściej stosowana w dwóch branżach: przemysł i produkcja (Przemysł 4.0) oraz coraz częściej w medycynie (dzięki inteligentnym robotom medycznym, przeprowadzane są różnego rodzaju operacje, bądź zabiegi). Jednak to nie jedyne zastosowania, bo IoRT doskonale pasuje także do tzw. inteligentnych magazynów i sortowni, gdzie proces tagowania czy magazynowania można w pełni zautomatyzować. Jeszcze innym obszarem jest e-commerce i food delivery. Obecnie wykorzystanie w zakresie dostaw zamówionych towarów do domu za pośrednictwem robotów jest na etapie pierwszych testów i pilotaży, ale z pewnością jest to przyszłość dostaw tzw. ostatniej mili. Jeszcze innym przykładem jest budownictwo, gdzie roboty mogą w całości przejąć na przykład rozkładanie i składanie rusztowań czy jeszcze innych powtarzalnych prac. I wreszcie cały segment automatyki domowej, czyli smart home. Roboty sprzątające (inteligentne odkurzacze) już na dobre rozgościły się na domowym rynku AGD, a to dopiero początek, gdyż tego typu urządzenia na masową skalę zaczną pojawiać się w kontekście czynności kuchennych.
Rynek IoRT będzie systematycznie się rozwijał. Konsultanci Gawinet przewidują, że do 2025 wystąpi wzmożone zainteresowanie różnego rodzaju maszynami (robotami) podłączonymi do sieci. Kwestią czasu jest, aż hotele będą częściej przechodziły na autonomiczne recepcje, a goście do pokojów będą udawali się w towarzystwie hotelowego robota, który też zadba na przykład o uzupełnianie mini barów w pokojach. Zdecydowany wpływ na rozwój IoRT w najbliższych latach w Polsce, będzie miało zastosowanie inteligentnych robotów w halach i zakładach produkcyjnych. To zresztą już powoli zaczyna się dziać. Wraz z dostępem różnych firm finansowania, w tym programów dotacyjnych, możemy oczekiwać, iż Internet of Robotic Things nie będzie tylko popularnym buzzwordem, lecz realną korzyścią, którą nie tylko rozumieją, ale i wdrażają polskie zakłady produkcyjne.