- Tomasz Stępiński-Ustasiak
- 7 lutego 2023
- Bez kategorii
Content Delivery Networks – CDN – kluczowe pojęcia
Tradycyjny sposób konsumowania mediów odchodzi do przeszłości.
Dotychczasowy podział, w którym to TV posiadała większe budżety, produkowała i emitowała te same programy dla wszystkich, zdaje się nie odpowiadać nowoczesnym konsumentom, którzy przyzwyczajeni do udogodnień z Internetu chcą wybierać treści dopasowane do siebie. Czas, nośnik, długość I sposób oglądania, konsumowania treści zmieniają się diametralnie, a oczekiwania użytkowników są coraz większe.
W jakim kierunku zmierza technologia przyszłości?
Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest CDN czyli Content Delivery Networks – rozwijająca się zaledwie od kilku lat.
Na czym polega?
Jest to rozproszona po całym świecie siatka tzw. punktów wymiany rychu (IXP – Internet Exchange Point), której zadaniem jest dostarczenie w jak najkrótszym czasie treści dostępnej dla wielu użytkowników, w jak najlepszej jakości. To one umożliwiają przesyłanie dużej liczby danych, w tym plików wideo, zapewniając odpowiednią jakośc transferu, wysoką dostępności usługi
Informacje, filmy i inne treści, nie są przechowywane lokalnie, tylko na poszczególnych serwerach na świecie i w zależności od tego gdzie przebywa użytkownik, treści uploaduje mu najbliższy serwer, minimalizując w ten sposób opóźnienia, zwiększając bezpieczeństwo i chroniąc przez cyberatakami.
Jak technologia CDN odpowiada na poszczególne wyzwania?
LowLatancy
Wkurza Cię gdy oglądasz mecz, sąsiedzi 15 sekund wcześniej cieszą się z gola, a Ty nie wiesz kto strzelił?
A jeśli nie tylko Ciebie to frustruje, ale również Twoich klientów?
W streamingu wideo małe opóźnienie (LowLatency) to czas przesłania danych ze szkła do szkła, czyli od kamery do odbiornika abonenta. Problemem w biznesie jest jednak nie samo opóźnienie ale synchronizacja opóźnień, a właściwie jej brak.
W dużych skupiskach ludzkich dostęp do treści, w tym do treści „na żywo” zapewniają abonentom różne media. Zwiększenie penetracji usług OTT wykazało pewną niedoskonałość technologiczną tego kanału dystrybucji, która potrafi utrudnić przeżywanie emocji. Jest nią większe opóźnienie dla tego samego kanału niż za pomocą technik dystrybucji rozsiewczej.
Transmisje na żywo wydarzeń sportowych to rynek usług, na którym skupia się temat streamingu Low Latency. Mistrzostwa Świata, bądź mistrzostwa Europy w piłce nożnej, to jeden z przykładów, gdzie różnica w opóźnieniach dla różnych kanałów dystrybucji staje się widocznym problemem. Wydarzenia tego typu generują rekordy oglądalności i wywołują duży poziom emocji. Klasyczna dystrybucja kanałów liniowych OTT w stosunku do DVB/IPTV może być opóźniona nawet o 30s! Efekt – łatwo się domyśleć! Widz OTT może usłyszeć, iż dana akcja zakończyła się sukcesem lub niepowodzeniem, zanim sam ją jeszcze zobaczy.
Na początku 2020 roku na rynku pojawiły się komercyjnie dostępne rozwiązania, zapewniające możliwość streamingu w trybie Low Latency. Chodź samo zestawienie takiego kanału wymaga podejścia holistycznego do toru dystrybucji, to głównym jego komponentem jest zastosowanie nowego standardu strumieniowania segmentów
- Common Media Application Format (CMAF) – tworzenie sub-segmentów zwanych fragmentami o małym opóźnieniu (Low latency chunks – LLC) w zakresie kilkuset ms treści
- Chunked transfer encoding (CTE) – mechanizm przesyłania danych, w którym serwer nie zna ostatecznego rozmiaru wysyłanego obiektu. W konsekwencji nie wstawia nagłówka o długości treści do odpowiedzi,
#technology #data #tv #CDN
Bezpieczeństwo w CDN
Bezpieczeństwo w CDN – nowe wyzwania dla systemu.
Coraz więcej wydarzeń i programów jest i będzie dostępna po wykupieniu praw do transmisji. Rosnąca ekskluzywność treści stawia przed jej dostawcami nowe wymogi oraz wyznacza trendy i kierunek rozwoju infrastruktury dystrybucyjnej.
Wykupujesz prawa do transmisji?
Robisz to bezpośrednio u operatora czy na stronach pośrednich?
To ważne, dlatego, że istnieje zjawisko hackerskiego restramingu treści premium, w którym fakowe firmy pobierają opłaty za nielegalne udostępnianie treści. Niestety w efekcie takich działań widz, który zamawia usługi u operatora, otrzymuje niższej jakości przekaz.
Dlatego obostrzenia narzucane przez właścicieli transmisji na nadawców i operatorów, wymagają wielopoziomowej strategii zabezpieczenia treści. Ma to szczególne uzasadnienie przy transmisjach premium np. treści w jakości #4K.
Nierzadko poziom bezpieczeństwa operatora OTT decyduje o przyznaniu praw do transmisji sportowych w obrębie danego obszaru geograficznego.
Kiedyś główne zabezpieczenia opierały się na mechanizmach DRM (obszar Origin Server) lub innych mechanizmach autentykacyjnych i autoryzacyjnych w obszarze systemu backend aplikacji.
Aktualnie bezpieczeństwo w systemie CDN realizowane jest na wielu płaszczyznach, co utrudnia zdefiniowanie konkretnego i unikalnego rozwiązania w ujęciu systemowym.
Główne założenia zapewnienia bezpieczeństwa można podzielić na:
- detekcję anomalii
- elastyczne geoblokowanie
- blokowanie źródeł o złej reputacji
- identyfikację użytkownika poprzez token
- nakładanie unikalnego znaku wodnego w audycji lub transmisji
- Zapewnienie repozytorium logów z CDN i archiwizacja interakcji użytkownika z elementami infrastruktury dystrybucyjnej.
Obecnie liderami rynku w zakresie zabezpieczeń transmisji są najwięksi dostawcy, jak Akamai, Lumen lub dostawcy CDN rozwiązań chmurowych (Amazon, Google CDN). Na polskim rynku w zakresie bezpieczeństwa prym wiedzie produkt Red CDN firmy Redge Technologies.
#Technology #safety #tv
CDN – Programatic
Rośnie presja na nowoczesną telewizję!
Dziś konsumenci chcą mieć dostęp do coraz bardziej angażujących treści o każdej porze, w każdym miejscu i na wielu ekranach, które będą mogli customizować i indywidualizować.
Co to oznacza dla dostawcy CDN?
Spełnienie tych życzeń i możliwości wielorakich sposobów konsumpcji wymaga od nadawcy:
- równoległego udostępniania tych samych treści w różnych formatach i technologiach
- stosowania systemu dystrybucji szybko reagującego na ewoluujące i pojawiające się wciąż nowe pola eksploatacji
Zatem nie jest już dłużej możliwe utrzymywanie dedykowanych technologii po stronie klienta (middleware, Client-Side Ad Insertion). Szeroki zasięg i szybkość starzenia się technologii powodują, że zarządzanie usługami ze strony klienta powraca na stronę serwera, wykorzystując dostępne natywnie technologie na urządzeniach klienckich.
Nowa era DAI
Nowa era DAI – dynamicznego wstawiania reklam
Czyli jak zarobić na reklamach w CDN
Jak to zrobić?
W erze rosnących kosztów pozyskiwania treści, zwiększanie przychodów od każdego potencjalnego widza nabiera kluczowego znaczenia. Konsumenci chcą oglądać coraz ciekawsze i bardziej angażujące treści, z możliwością indywidualnego dopasowania.
W Internecie, social mediach czy aplikacjach jest dla nas naturalne, że otrzymujemy indywidualnie dopasowane reklamy. Szukasz pralki, czy butów, reklamy na stronach będą Ci podpowiadać nowe opcje w tych kategoriach, wykorzystując historię zgormadzoną m.in. w cookies.
Gdy oglądamy klasyczną telewizję, blok reklamowy jest taki sam dla wszystkich. A co jeśli korzystamy z playera, aplikacji na telefon, komputer czy telewizor?
Właśnie wtedy mają zastosowanie technologie Programatic, client-Side Ad Insertion czy DAI.
Korzyści są obopólne, użytkownik otrzymuje reklamy lepiej dopasowane do swoich potrzeb, a nadawcy moga zaoferowac marketerom skuteczne dotarcie do swojej grupy docelowej za wyższą stawkę.
DAI dotychczas zintegrowane każdorazowo z serwerem reklamowym owocowało:
- niskim #userexperience związany z buforowaniem podczas przełączania się playera pomiędzy klipami playlisty
- stosowaniem przez konsumentów AdBlocków do ominięcia reklam
Wdrożenie systemów klasy Server-Side Ad Insertion (SSAI) umożliwia bezbuforowe przejście od treści do reklamy, a następnie z powrotem do treści, zapewniając analogiczne wrażenia użytkownika, jak nadawane programy telewizyjne. Jednocześnie od strony playera sygnał jest widoczny jako pojedynczy, ciągły strumień wideo, a nie jak w przypadku CSAI playlista. Całkowicie uniemożliwia to skuteczne stosowanie wtyczek AdBlocków przez klienta.
#technology #advertisement #DAI