Consulting IoT przybiera na znaczeniu

  • Tomasz Stępiński-Ustasiak
  • 25 października 2020
  • Artykuły

Gartner przewiduje, że do roku 2023 na całym świecie będzie 43 miliardy urządzeń podłączonych do sieci. Możemy spodziewać się, że nawet może być ich więcej, bo Internet Rzeczy, to jeden z tych trendów, który rozwija się w niesłychanym tempie. Zarówno na rynku konsumenckim, jak i biznesowym czy przemysłowym.

Nie ma dzisiaj sektora gospodarki, który nie korzystałby przynajmniej w części z rozwiązań opartych o Internet Rzeczy. Począwszy od motoryzacji, różnych gałęzi przemysłu, transport, medycynę, edukację czy nawet administrację publiczną. To tylko pokazuje, jak bardzo technologia i cyfryzacja zmienia świat, w którym żyjemy. Firmy, aby wciąż być konkurencyjne, a zwłaszcza w trudnych czasach, w których obecnie się znaleźliśmy, powinny jak najszybciej szukać i wdrażać rozwiązania, które pomogą m.in.:

  • zoptymalizować dotychczasowe procesy
  • zoptymalizować koszty działalności operacyjnej
  • generować większe przychody
  • analizować zapotrzebowanie na oferowane usługi/produkty w przyszłości

W zasadzie nie ma firmy, a tym bardziej nie ma prezesa, który nie chciałby powyższych punktów jak najszybciej wcielić w życie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy pytanie “czy (wdrażamy)” zamienia się na “jak (wdrożyć)” ?

Konsultanci IoT poszukiwani przez duże firmy

Doradztwo technologiczne bardzo dobrze dotąd sprawdzało się w sektorze ubezpieczeniowym, bankowym czy ostatnio w sektorze retail, zwłaszcza w obszarze galerii handlowych. Jednak pandemia pokazała, że technologie mogą zmienić obszary, które dotąd unikały wdrażania nowych rozwiązań. Przykładem mogą być placówki opieki zdrowotnej, dla których konsultacje online były zbędną koniecznością czy wszelakie narzędzia umożliwiające pracę zdalną. Pamiętajmy przy tym, że same narzędzia to jedno, natomiast analityka płynąca z wykonywanych procesów, pozwala dopiero na optymalizację działalności operacyjnej i zwiększanie przychodów.

I tu przechodzimy do sedna sprawy. Zazwyczaj osoby odpowiedzialne za IT/procesy technologiczne w firmach (produkcyjnych, placówkach zdrowia, firmach transportowych, sieciach sprzedaży, szkołach, przedszkolach i wielu innych) są doskonałymi specjalistami z zakresu utrzymywania sieci czy bezpieczeństwa, natomiast nie zawsze mają na tyle dobry przegląd rynku, by znaleźć rozwiązania technologiczne, usprawniające prowadzony przez firmę biznes. I trudno im się dziwić, bo tu potrzebne są kompetencje będące stykiem znajomości technologii, biznesu, marketingu i sprzedaży. Dlatego rośnie popyt na zewnętrznych konsultantów IoT, które zazwyczaj łączą te wszystkie cechy w swoich zespołach, dedykowanych do projektów u klientów. Niezależnie od tego, czy celem jest wdrożenie inteligentnego oświetlenia na hali produkcyjnej, czy wprowadzenie na rynek i znalezienie odpowiedniego kanału sprzedaży dla inteligentnych kamer czy innych urządzeń dedykowanych na rynek konsumencki.

Pozwól sobie na audyt Internet of Things

Jeśli uważasz, że w Twojej firmie są obszary, które można zautomatyzować, ale nie wiesz, jak to zrobić, ewentualnie chciałbyś powtarzalną pracą ludzką zastąpić technologiami lub wprowadzić na rynek nowe urządzenia/rozwiązania technologiczne, ale nie masz pewności czy rynek je zaakceptuje, zaproś nas na audyt Internet of Things w Twojej firmie. Przyjrzymy się obecnym procesom i modelowi biznesowemu, następnie zaproponujemy zmiany oparte o dostępne technologie, umożliwiające transformację cyfrową przedsiębiorstwa. Oczywiście na tym nasza rola się nie kończy, gdyż kompleksowo wdrażamy rekomendowane przez nas projekty, począwszy od wyszukania najlepszych dostawców, kończąc na szkoleniu pracowników z nowych procesów analitycznych i operacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.