Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem to dobry moment, by sprawdzić rozwiązania Sonitus Systems

Pod koniec kwietnia obchodzony jest w Polsce i na świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem. Współczesne technologie, a w tym Internet of Things, są odpowiedzią na wyzwania stojące przed miastami i firmami, w zakresie minimalizowania poziomu hałasu.

Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem został ustanowiony przez Amerykańskie Centrum Słuchu i Komunikacji po to, żeby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z faktu długotrwałego obcowania z hałasem. Jest to szczególnie ważny temat, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże szkody w ich organizmie może poczynić ciągłe narażanie się na hałas. Począwszy od działania stresogennego, poprzez nadciśnienie, choroby psychiczne, na utracie słuchu kończąc.

Jeszcze bardziej przerażające są dane Europejskiej Agencji Środowiska, z których wynika, że hałas w środowisku powoduje 12 000 przedwczesnych zgonów i co roku w Europie przyczynia się do 48 000 nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Szacuje się też, że 22 miliony osób cierpi z powodu ciągłego rozdrażnienia, a 6,5 miliona osób ma chroniczne zaburzenia snu.

Najbardziej narażeni na hałas są mieszkańcy miast, gdzie jak podaje Europejska Agencja Środowiska, ponad 50% mieszkańców Europy z obszarów miejskich jest zagrożonych w dzień, wieczorem i w nocy hałasem drogowym na poziomie co najmniej 55 decybeli. To oczywiście może odbijać się na zdrowiu.

Dlatego tak ważne jest, by miasta oraz samorządy podejmowały próbę eliminowania źródeł hałasu. Jednak, aby to zrobić, należy najpierw w sposób ciągły i permanentny dokonywać pomiarów. Umożliwiają to rozwiązania z zakresu Internet of Things, a dokładniej irlandzkiej firmy Sonitus Systems, której dystrybutorem w Polsce jest Gawinet.

Rozwiązanie dla samorządów i miast

Dzięki temu rozwiązaniu można w inteligentny sposób zdalnie, a do tego w czasie rzeczywistym monitorować poziom hałasu w mieście, bądź wybranych jego strefach i odpowiednio szybko reagować, jeśli gdzieś pojawia się ponadnormatywny stan. Samorządy dbające zarówno o spełnianie norm środowiskowych, jak i o zdrowie swoich mieszkańców, zachęcam do udziału w pilotażach, które pokazują, jak w efektywny sposób monitorować poziom hałasu na podległym terenie. W dobie technologii, automatyzacji i przede wszystkim predykcji, tego typu rozwiązania będą stanowiły o tym, które miasto lepiej spełnia normy zalecane przez EEA.

EM2030 Sound Level Monitor

Dedykowane rozwiązanie do pomiaru natężenia hałasu składa się z urządzenia wyposażonego w czujniki oraz platformy zapewniającej analizę danych, bieżący ich monitoring, a także automatyczne wysyłanie powiadomień i alarmów. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby odpowiedzialne za natężenie hałasu w mieście mają go pod stałą kontrolą i co więcej, w zależności od potrzeb można zmieniać lokalizację urządzeń monitorujących. To, co kiedyś było ciężkie do pomiarów w sposób ciągły, dzisiaj jest możliwe dzięki możliwościom, jakie oferuje Internet Rzeczy. Trzeba tylko po nie sięgnąć.

Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem

W celu uzyskania więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Zdjęcie tytułowe utworzone przez cookie_studio – pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.