Najbardziej popularne kategorie podczas MWC Barcelona 2022

Od wielu lat dla rynku technologicznego, coroczne targi MWC (Mobile World Congress) odbywające się w Barcelonie są nie tylko miejscem spotkań całej branży, ale także wyznacznikiem tego, co w najbliższych latach będzie dominować na rynku technologicznym oraz telekomunikacyjnym. Przyglądamy się temu, jak to wyglądało w tym roku.

Tegoroczny MWC w Barcelonie był szczególny. Po pierwsze dlatego, iż było to pierwsze tak duże wydarzenie technologiczne po przerwie spowodowane pandemią COVID-19, a po drugie, ze względu na wojnę w Ukrainie, wykluczone z niego zostały rosyjskie firmy, które miały wystawiać się w specjalnym pawilonie.

O czym zatem dyskutowano podczas Mobile World Congress 2022 (MWC)? Co będzie dominującą technologią w najbliższych latach? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? W jakie technologie inwestować? Odpowiedzi na te pytania udzielił zespół IOT Analytics, przygotowując specjalny raport, w ramach którego powstała poniższa grafika:

MWC

Jak się okazuje, tematem numer jest było wszystko, co związane z technologią 5G. To jest zagadnienie, który niemal wszystkim dzisiaj spędza sen z powiek. Aspekt 5G poruszany był w wielu prezentacjach, a analitycy ocenili, że w stosunku do poprzedniej edycji (2019), wzrost wzmianek o tej technologii wzrósł o 6%.

Kolejną technologią, która zdominowała MWC, była sztuczna inteligencja. Jednakże wartym podkreślenia jest fakt, iż różnica pomiędzy 5G a AI wynosi ok. 40%, zatem to doskonale pokazuje, czym żyje dzisiaj świat. Świat technologii i telekomunikacji.

Ważnym aspektem jest cały czas bezpieczeństwo i Internet of Things, które również odnotowało wzrosty w kontekście poprzedniej edycji, ciekawostką jednak jest fakt, iż temat smartfonów nie jest już tak popularny jak kiedyś, a na znaczeniu zaczyna zyskiwać Open RAN. Przynajmniej w bieżącym roku. Nie ma jednak co się temu dziwić, gdyż tematyka Open RAN jest ściśle powiązana z 5G.

Gdybyśmy mieli zatem podsumować, jakie aspekty technologiczne rządzą w dzisiejszym świecie, o czym się mówi i na co należy postawić, kolejność byłaby następująca: 5G, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo, IoT, Open RAN. Odnosząc to do rynku polskiego, można odnieść wrażenie, iż powyższa kolejność przekłada się również na nasze podwórko. Analizując rynek krajowy, widać, że na znaczeniu zaczyna przybierać tematyka chmury i migracja do chmury publicznej czy nawet multicloud, jednak temat ten podczas MWC nie był mocno eksploatowany. Tam wciąż rządzi telekomunikacja, a telekomunikacja stoi dzisiaj pod znakiem 5G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.