Prywatne sieci 5G dostępne w Polsce

Dzięki działaniom UKE od połowy 2023 roku, przedsiębiorcy oraz Jednostki Samorządu Terytorialnego mają możliwość składania wniosków o uzyskanie licencji na korzystanie z prywatnych sieci 5G w Polsce.

To oznacza, że firmy mogą mieć na własne potrzeby prywatną sieć podobnie jak czołowi operatorzy, ale w pełni zarządzaną przez siebie. Zdaniem ekspertów ta technologia, odegra kluczową rolę w konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju jednostek samorządów terytorialnych.

Prywatne sieci 5G są dostępne w specjalnie dedykowanym paśmie częstotliwości 3800-4200 MHz. Jednostki samorządowe otrzymały zakres 3800-3900 MHz na obszarze obejmującym maksymalnie 20 gmin, natomiast pozostałym przedsiębiorcom udostępniono pasmo 3900-4200 MHz bez ograniczeń terytorialnych.

Już od początku 2023 roku Gawinet współpracuje z Firecell w celu rozwoju sprzedaży rozwiązań 5G w Polsce. Efektem tej współpracy jest otrzymanie przez Gawinet tytułu partnera technicznego oraz biznesowego Friecell w Polsce jak i wdrożenie dwóch laboratoriów 5G, już niedługo będziemy mogli podzielić się informacją gdzie te laboratoria już w Polsce funkcjonują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.