Przedstawiciel Gawinet na Climate-Con 2021

W dniach 22-23 listopada 2021 na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbywał się Śląski Konwent Klimatyczny – Climate-Con 2021. Wśród poruszanych tematów były także te związane z nowymi technologiami, w tym Internet of Things.

Śląski Konwent Klimatyczny był wydarzeniem o bardzo rozbudowanej formule, łączącej w sobie cechy konferencji, warsztatów, eventów. Jego głównym celem jest edukacja i podniesienie świadomości w zakresie jakości powietrza, zarówno w samorządach, firmach, jak i w społeczeństwie. Wśród gości, jak i prelegentów byli przedstawiciele spółek z regionu, samorządów, jak również rządu.

W tak doborowym towarzystwie nie mogło zabraknąć tematów związanych z Internet of Things. Tomasz Stępiński-Ustasiak, wiceprezes Gawinet opowiadał między innymi o tym, jak Internet Rzeczy oraz wdrożenie Przemysłu 4.0 może pomóc w redukcji śladu węglowego i wpływać na efektywność.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego rozmawiali o tym, jak ważne jest, by firmy dbały o stałe zmniejszanie śladu węglowego. Jak się okazało istnieje wiele możliwości, by redukować emisyjność, problem jednak tkwi w tym, iż nie jest to uregulowane prawnie. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Jeżeli chodzi o aspekt technologiczny, to jak stwierdził ekspert Gawinet, urządzenia IoT mogą przede wszystkim pomóc zmierzyć emisję śladu węglowego, a następnie dopiero ułatwić jego redukcję. Dzięki dokonywanym pomiarom, można na przykład ograniczyć zużycie energii albo całkowicie wyeliminować produkcję tzw. odpadów, czyli produktów, które nie są zostały wyprodukowane, jako nadające się do sprzedaży. To szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych. Nadzór nad tym procesem umożliwiają rozwiązania z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, które zapewniają predykcję ewentualnych błędów, jeszcze przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego.

Innym aspektem pomagającym redukować ślad węglowy, jest optymalizacja zużycia energii czy ogrzewania. Dzięki zastosowaniu rozwiązań bazujących na Internecie Rzeczy, można w bardzo łatwy sposób zmniejszyć nadmierną eksploatację.

Tomasz Stępiński-Ustasiak podkreślił, że posiadając opomiarowane procesy w firmie, zyskujemy wiedzę na temat emisji śladu węglowego, a następnie możemy dobrać odpowiednie narzędzia i czynności, które pomogą w jego redukcji. Jednak kluczem do tego jest wiedza i dane. A te pochodzą z sensorów IoT.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.