Rynek urządzeń monitorujących zwierzęta zwiększy się w najbliższych latach czterokrotnie

Rynek urządzeń monitorujący zwierzęta nie jest w Polsce aż tak popularny, jak na przykład w USA, jednak patrząc na ostatnie lata, z pewnością nabiera tempa. Główne powody jego rozwoju, to dostępność technologii, coraz bardziej atrakcyjne ceny i wreszcie świadomość istnienia technologii oraz zrozumienie korzyści z nich płynących.

W dobie, kiedy coraz więcej osób uczy korzystać się z różnego rodzaju statystyk i danych dotyczących zarówno życia osobistego, jak i aktywności zawodowej, wzrasta akceptacja tego typu rozwiązań w kontekście zwierząt domowych. I o ile jeszcze kilka lat temu dostępność rozwiązań i produktów na rynku ograniczała się albo do dobrych, ale drogich rozwiązań oferowanych na przykład przez Garmin czy Motorolę, bądź tańszych, ale chińskich zamienników, tak dzisiaj oferta jest znacznie bogatsza.

Jeżeli chodzi o rynek globalny, to do głównych graczy oferujących rozwiązania z zakresu monitoringu aktywności zwierząt domowych, ale także rodzaju i ilości spożywanych posiłków, należą: actijoy, CleverPet, Dogtra (rozwiązanie popularne w Polsce), wspomniany już Garmin czy Motorola, a także Link My Pet czy PetCube (kamery monitorujące zwierzęta domowe). Jest też także izraelskie Trackimo, od kilku lat dostępne na polskim rynku.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Global Market Insights, prognozuje się, że wartość globalnego rynku urządzeń monitorujących zwierzęta, w 2028 roku osiągnie poziom 20 miliardów dolarów. Stanowi to czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2021 (5 miliardów dolarów).

Tak znaczny wzrost można przypisać wspomnianej na wstępie większej adopcji i otwartości na rozwiązania technologiczne, niższym cenom, ale także znacznemu rozwojowi oferowanych korzyści. Kiedyś była jedynie sama lokalizacja, którą umożliwiał monitoring GPS, dzisiaj algorytmy sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, analizują codzienną aktywność domowych pupili i na tej podstawie udostępniane są raporty z zaleceniami. To diametralnie zmienia postrzeganie i wartość tego typu rozwiązań.

Inną kwestią jest dobór pokarmu. Właściciele coraz częściej zwracają uwagę na to, co ich pupile spożywają. Smart urządzenia, takie jak inteligentne miski, mogą monitorować zarówno wagę spożywanej karmy, ale także jej rodzaj czy wreszcie dokładne pory dnia. To wszystko pozwala zarówno znaleźć optymalną porę dnia na podawania świeżych pokarmów, a także zaplanować zakupy. Co więcej, te inteligentne urządzenia mają także często wiele innych funkcjonalności, jak na przykład usuwanie bakterii i zarazków. Skala tego typu rozwiązań będzie się z pewnością powiększać, podobnie jak liczba dostępnych funkcjonalności.

Lokalizacja wciąż numerem 1

O ile wspomniane powyżej funkcjonalności oparte o algorytmy sztucznej inteligencji i przesyłające raporty i zalecające jak najbardziej optymalny dobór pokarmu są przyszłościowe i bardzo ciekawe, tak wciąż podstawowym rozwiązaniem, którego oczekują właściciele zwierząt, jest informacja o lokalizacji. To szczególnie istotne, kiedy spuszczamy swojego pupila ze smyczy, wyjeżdżamy z nim gdzieś poza miejsce zamieszkania, bądź w przypadku kradzieży. Rozwój zarówno technologii monitoringu (GPS czy Bluetooth) oraz rozwiązań mapowych, pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne umiejscowienie lokalizatora, a tym samym monitorowanego zwierzęcia na mapie.

Jak podają autorzy badania GLobal Market Insights, obecnie coraz więcej właścicieli zwierząt domowych jest zainteresowanych automatyzacją obowiązków związanych z ich posiadaniem oraz możliwością monitoringu. Jak się okazuje nie tylko w USA, gdyż Europa też jest bardzo znaczącym rynkiem. Pod tym względem przoduje Hiszpania, na kolejnych miejscach są Wielka Brytania, Francja i Niemcy i Włochy. Polska do czołówki się nie zalicza, lecz wystarczy spojrzeć na zmieniającą się pod tym względem ofertę sklepów z akcesoriami dla zwierząt, by zobaczyć, że zainteresowanie ewidentnie rośnie.

Z czasem większość legowisk dla domowych zwierząt będzie wyposażona w inteligentne czujniki, chociażby dokonując codziennych pomiarów ich masy ciała, czasu snu czy podobnych parametrów, udostępniając je w specjalnej aplikacji. Gdybyście byli zainteresowani wejściem na ten rynek, konsultanci Gawinet są do Waszej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.