Warszawa monitoruje hałas. Inteligentnie

  • Tomasz Stępiński-Ustasiak
  • 29 listopada 2021
  • Aktualności

Z sukcesem w Warszawie zakończyły się pilotaże monitoringu hałasu z wykorzystaniem urządzeń do zdalnego pomiaru natężenia hałasu firmy Sonitus Systems, której przedstawicielem w Polsce jest Gawinet.

W lipcu rozpoczęły się pilotażowe testy rozwiązania umożliwiającego zdalny monitoring hałasu. Pierwszą warszawską dzielnicą, która wzięła udział w projekcie był Wawer. Pod koniec wakacji to samo rozwiązanie testowała inna dzielnica – Wilanów. Na potrzeby miasta uruchomiona została specjalna strona internetowa – www.halaswarszawa.pl, gdzie można było w czasie rzeczywistym sprawdzać natężenie generowanego hałasu w miejscach pomiarowych i sprawdzić, czy przekracza ono dopuszczalne normy.

To innowacyjne rozwiązanie irlandzkiej firmy Sonitus Systems, bazujące na Internecie Rzeczy, umożliwia zdalne pomiary w czasie rzeczywistym, ale co ważniejsze – oferuje kompletną platformę do ich analizy. Dzięki temu można zweryfikować, w jakich dniach oraz godzinach pomiary są podwyższone i na tej podstawie odpowiednio reagować, na przykład stawiając ekrany akustyczne.

Dlaczego jest to aż tak ważne?

Hałas jest jednym z zanieczyszczeń środowiska, powodującym szereg chorób cywilizacyjnych, a nawet w skrajnych sytuacjach doprowadzający do śmierci. Regulacje europejskie, ale także te wydane przez Ministerstwo Środowiska, nakładają na miasta obowiązek regularnego monitorowania poziomu hałasu, jaki jest generowany przez ruch kołowy na ulicach i drogach, okoliczne budowy czy przemysł.

Co więcej, zdalny monitoring hałasu jest istotny szczególnie teraz, kiedy w okresie pandemii COVID-19 nadal duża część pracowników pracuje zdalnie, bądź w systemie pracy hybrydowej i nie zawsze możliwe jest wysłanie ekipy pomiarowej w teren. Rozwiązanie oferowane przez Sonitus System umożliwia zdalny pomiar natężenia hałasu oraz jego bieżący monitoring. Dzięki rozwiązaniom Sonitus Systems można zrobić to po pierwsze zdalnie, a po drugie taniej.

To właśnie dlatego wspólnie z radnymi dzielnicy Wawer i Wilanów zrealizowany został unikalny w skali całej Polski pilotażowy projekt, pokazujący aktualne natężenie hałasu w miejscach, gdzie rozstawione są inteligentne stacje monitoringu.

Tego typu projekty powinny być wręcz standardem w każdej polskiej gminie. Chętnie w tym pomożemy. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.