- Tomasz Stępiński-Ustasiak
- 30 listopada 2021
- Aktualności
Wielkimi krokami zbliża się rok 2022, zatem warto zastanowić się nad tym, jakie trendy będą w nim dominować w kontekście przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Jakie będą 3 najważniejsze trendy IIoT? Mimo, że jak wskazuje bloger technologiczny, z badania przeprowadzonego przez firmę S&T wynika, iż 53% firm produkcyjnych w Polsce nie planuje wdrażać Internetu Rzeczy, to coraz więcej fabryk na świecie o tym myśli.
Pandemia COVID-19 pokazała, że po pierwsze można pracować zdalnie, a po drugie, że o polskich inżynierów i programistów zabiegają firmy z całego świata. W obliczu niedoboru specjalistów IT i coraz większych stawek za ich pracę, wdrożenie rozwiązań z zakresu IIoT może optymalizować koszty produkcji, ale także rozwiązać problemy kadrowe. Z kolei firmy konsultingowe, takie jak Gawinet, są remedium na brak kompetencji i zasobów ludzkich w firmach produkcyjnych.
Trend nr 1: Zrównoważona produkcja
Neutralność klimatyczna, zerowa emisja, redukcja śladu węglowego czy zielone firmy to hasła klucze dominujące obecnie niemal we wszystkich branżach. Prawie wszystkie gospodarki na to stawiają, a rządy na całym świecie stosują szereg zachęt i ulg, premiujących przedsiębiorstwa dążące do neutralności klimatycznej. Sektor przemysłowy jest kluczowym, który wręcz powinien redukować ślad węglowy.
Jak to osiągnąć w sektorze przemysłowym? Między innymi poprzez zastosowanie technologii Przemysłu 4.0, w tym Industrial Internet of Things dla zrównoważonych produktów i usług. To przede wszystkim wydajniej działające maszyny, które zmniejszają zużycie energii. A to jest możliwe dzięki odpowiedniemu ich oczujnikowaniu sensorami IoT, a następnie optymalnemu zarządzaniu.
Dzięki oczujnikowaniu maszyn produkcyjnych można zmniejszyć nie tylko liczbę przestoi w fabrykach, ale również produkcję produktów, które nie będą nadawały się do sprzedaży, ze względu na swoje wady. To ma kluczowy wpływ na redukcję odpadów.
Trend nr 2: Monitoring maszyn produkcyjnych
Bieżący monitoring maszyn produkcyjnych pozwala uniknąć nie tylko awarii, ale przede wszystkim przestoi produkcyjnych, generujących poważne straty. Tłumaczyliśmy to już na przykładzie sektora motoryzacyjnego – tutaj. Coraz więcej osób odpowiedzialnych za park maszynowy, jak również koszty eksploatacyjne rozumie, że nie tylko terminowa wymiana zużywających się części, ale przede wszystkim predykcja usterek wpływa na optymalizację działania poszczególnych maszyn, a w konsekwencji całej hali produkcyjnej. To z kolei pozwala uniknąć awarii i zapewnić ciągłość produkcji, która jest kluczowym czynnikiem powodzenia biznesu. Prognozujemy, że rok 2022 będzie tym, kiedy nie tylko użytkownicy maszyn, ale również ich producenci będą dokładać czujniki IoT, w celu zbierania danych oraz predykcji ewentualnych usterek, jako dodatkowa usługa.
Co możemy doradzić jako cel na 2022? Strategię małych kroków. Zacznijcie od jednej maszyny. Oczujnikujcie ją. Zbierajcie dane przez kilka miesięcy. Wyciągnijcie z tego dane i wiedzę. Dopiero wówczas rozszerzcie to na resztę parku maszynowego.
Trend 3: Cyberbezpieczeństwo
Bieżący rok pokazał, że cyberprzestępcy są coraz bardziej aktywni i obierają sobie za cel również firmy produkcyjne. Wraz z rosnącym udziałem urządzeń i czujników IoT, diametralnie zwiększa się podatność danej firmy na atak. Aby temu zapobiec należy odpowiednio się zabezpieczać. Dlaczego? Bo żądanie okupu to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak pokazują przykłady z całego świata, poprzez nieodpowiednio zabezpieczoną sieć, może dojść do całkowitego wstrzymania produkcji, brak dostępu do zasobów sieciowych czy nawet upadku firm.
Co zrobić? Jeśli nie posiadacie w swojej strukturze firmowej działu SOC (Security Operation Center), warto skorzystać z outsourcingu cyberbezpieczeństwa, które oferuje wiele podmiotów na polskim rynku. Co ważne, polityki bezpieczeństwa powinny dotyczyć nie tylko pracowników i ich urządzeń (smartfony, komputery), ale także wszystkich maszyn podłączonych do internetu, znajdujących się w halach produkcyjnych.
Cyberbezpieczeństwo IIoT to jeden z tych trendów, na który powinniście zwrócić jak największą uwagę podejmując decyzję o transformacji cyfrowej Waszych zakładów produkcyjnych.
Inne trendy IIoT
Powyższe to najważniejsze trzy trendy, które zdominują branżę Przemysłowego Internetu Rzeczy w 2022. Sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe to tylko narzędzia wspomagające realizację tych procesów. Nie zapominajmy też o trendzie everything as a service, czyli sprzedaży usług, a nie technologii. Niemal wszystkie firmy technologicznie tym krokiem podążają. Ostatnio nawet Volvo zapowiedziało, że w przyszłości 50% przychodów koncernu to będzie sprzedaż usług, a nie produktów (usług). W takim kierunku zmierza świat. Zakłady produkcyjne wcześniej czy później też będą musiały zwrócić się w tym kierunku. Czyli dodać usługę do generowanego produktu. A to jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki Internet of Things. Jak to zrobić? Chętnie w tym pomożemy.