Trendy IoT na 2022 w Polsce

Można powiedzieć, że rok 2022 już na dobre się zaczął. Czy styczeń przyniósł jednak drastyczną adopcję technologii IoT w stosunku do poprzedniego? Nie zauważyliśmy. Prawdą jednak jest, że można wyróżnić kilka trendów, jakie mogą zdominować rynek Internet of Things w 2022 roku. Oto one. Trendy IoT na 2022.

Pandemia COVID-19 niewątpliwie przyspieszyła rozwój rynku IoT, a wiele sektorów, które dotąd sceptycznie podchodziło do rozwiązań oferowanych przez Internet Rzeczy, musiało zweryfikować swój pogląd. Przykładem może być branża opieki zdrowotnej, gdzie projekty związane z telemedycyną i teleopieką zyskały na popularności. A to jedynie jeden z przykładów, kiedy skutki lockdownu można było minimalizować dzięki, dostępnym niemal na wyciągnięcie ręki, technologiom.

O ile adopcja Internet of Things w ujęciu globalnym przebiega coraz szybciej, a firmy analityczne typu Gartner czy Berg Insight przewidują znaczne wzrosty sprzedaży urządzeń opartych o IoT na całym świecie, tak według analiz i obserwacji konsultantów Gawinet, na polskim rynku te przewidywania nie zawsze mają odniesienie. Nasz lokalny rynek znacząco różni się od rynku globalnego. Wystarczy chociażby spojrzeć na segment smart home, który dzięki asystentom głosowym rozwija się doskonale w USA, tak w Polsce jest to wciąż mocno niszowy segment. A to nie jedyny z przykładów. Analizując polski rynek, nie można oprzeć się wrażeniu, iż wiodącym wertykalem IoT wciąż jest transport i logistyka, natomiast wszystkie inne branże dużą skalą póki co jeszcze się nie charakteryzują. Czy ma szansę się to zmienić w 2022 roku? Oto nasze prognozy.

Które wertykale Internet of Things znajdą zastosowanie w Polsce w 2022 roku? Oto trendy IoT:

IoT w opiece zdrowotnej

Pandemia COVID-19 dała początek temu, co nie mogło przebić się przez kilka ostatnich lat. Mowa o telemedycynie i teleopiece. Na skutek izolacji społecznej, wiele osób pozostało bez regularnej opieki lekarskiej, i co równie ważne, bez cyklicznych pomiarów różnych parametrów zdrowotnych. To szczególnie istotne w przypadku osób starszych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe.

Okazało się jednak, iż narzędzia pozwalające zarówno na zdalny kontakt z lekarzem, jak i na zdalne monitorowanie wspomnianych parametrów zdrowotnych są niemal na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zacząć z nich korzystać i wdrożyć je systemowo. Tak właśnie na znacznie większą skalę w różnych miastach pojawiły się opaski telemedyczne Sidly pozwalające zdalnie monitorować osoby starsze i umożliwiające reakcję w przypadkach wymagających interwencji. Podobne rozwiązanie ma również krakowski Comarch, który od lat wdraża telemedycynę w Polsce. Gdyby jednak adopcja rozwiązań z zakresu telemedycyny w Polsce miała bardziej podatny grunt, spółka Comarch Healthcare byłaby również w zupełnie innym miejscu.

W kontekście zdrowia na popularności zyskały także inne produkty, związane z aktywnością fizyczną. Należą do nich m.in. inteligentne wagi, opaski na rękę, smartwatche czy inteligentne ciśnieniomierze. W ujęciu globalnym bardzo dużym wzrostem w okresie pierwszej i drugiej fali pandemii COVID-19 cieszyły się rozwiązania amerykańskiej firmy Peloton, jednak jak pokazują najnowsze dane, w ostatnich miesiącach zainteresowanie jej produktami, a co się z tym wiąże – ćwiczeniami w domu – nieco osłabło.

Prognoza Gawinet dla IoT Healthcare:

Gawinet przewiduje, iż w 2022 roku w Polsce będzie zwiększać się wykorzystanie Internet of Things zarówno w produktach zdrowotnych, jak i medycznych. Kilka z tych ostatnich przechodzi obecnie certyfikację, dzięki której będą mogły być na dużą skalę wykorzystywane w szpitalach, co wiąże się także z refundacją przez NFZ. Jednakże wciąż będą to śladowe liczby, jeżeli chodzi o potencjał do zagospodarowania. Innymi słowy, dla IoT w sektorze zdrowotnym w Polsce rok 2022 nie przyniesie tak znaczących zmian, na które czekaliby producenci inteligentnych urządzeń medycznych.

Ochrona

W sektorze security, jeśli chodzi o urządzenia IoT, od lat dominują kamery zapewniające monitoring wizyjny. Zarówno ten wewnątrz monitorowanych obiektów, jak i na zewnątrz. Urządzenia do monitoringu wizyjnego podłączone do sieci zdecydowanie wyprzedzają inne inteligentne narzędzia z zakresu ochrony. Ani inteligentne zamki, alarmy czy lokalizatory osobiste dla pracowników ochrony nie stanowią na tyle dużego wolumenu, by można było mówić o rosnącej kategorii w tym segmencie.

Prognoza Gawinet dla IoT Security

Kategoria IoT Security to wciąż monitoring wizyjny, który systematycznie w Polsce rośnie. Rola kamer przemysłowych, jak i miejskich znacząco się zwiększa, przybywa też tych, na stałe podłączonych do internetu, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym. Jednak wprowadzenie inteligentnych kamer, współpracujących z inteligentnymi systemami monitoringu wizyjnego, wysyłającymi alerty w czasie rzeczywistym, to wciąż pieśń przyszłości. Głównym powodem jest z jednej strony są regulacje prawne, z drugiej brak kompetencji, jednak największym hamulcowym tego typu wdrożeń jest wciąż cena. Firmy ochroniarskie nie inwestują w innowacyjne rozwiązania wiedząc, że wciąż najtańszą ofertą będzie ta oparta o pracowników fizycznych, a z pewnością najłatwiejsza do sprzedania klientowi.

Przewidujemy jednak, że może jeszcze nie 2022 roku, ale w obecnej dekadzie korzyści płynące z inteligentnego monitoringu wizyjnego będą zauważane, a to z kolei będzie stymulować rynek wdrożeń. Wirtualny patrol, rozliczenia za realny czas monitoringu czy patrolu online, bądź alerty w czasie rzeczywistym, to tylko niektóre z możliwych funkcjonalności tego typu wdrożeń. Do tego dochodzi analiza twarzy, głosu, bądź sposobu poruszania.

Oczywiście monitoring wizyjny to tylko jeden z narzędzi ochrony mienia, ale dominujący w Polsce. Innym, jeśli chodzi o Internet of Things stają się różnego rodzaju inteligentne czujniki – dymu, zalania, otwarcia drzwi, okien, bram i wszystkiego, co można oczujnikować. Jednak tak, jak w przypadku telemedycyny i teleopieki, możemy mówić o pierwszych, ciekawych wdrożeniach, jednak nie można z całą pewnością mówić o dużej kategorii rynku. Wspierającą rolę dla security mogą stanowią także drony, czego dowodzi na przykład sytuacja na białoruskiej granicy, lecz wspominamy o tym jako jedynie możliwościach technologicznych, niż trendach, które zdominują branżę ochrony w Polsce w 2022 roku.

Prognoza Gawinet dla IoT Security w Polsce

Co zatem zdominuje rynek IoT Security w Polsce w 2022 roku? Według konsultantów Gawinet nie należy spodziewać się w tym sektorze znaczących innowacji, które wpłyną na rozwój rynku. Z pewnością będą nadal rozwijać się dwie kategorie dominujące rynek ochrony pod względem technologii: monitoring pojazdów GPS oraz monitoring wizyjny. Rosnącą kategorią będą różnego rodzaju czujniki, podłączone do sieci. Rynek jest na to gotowy, jednak potrzebna jest transformacja technologiczna agencji ochrony, by z firm typowo ochroniarskich, stały się firmami technologicznymi. Wówczas wdrażania inteligentnego oczujnikowania mogłoby zdominować tę branżę.

Fabryki, zakłady produkcyjne i przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)

Przemysłowy Internet Rzeczy wreszcie zaczyna się w Polsce rozwijać. Co prawda wciąż nie na taką skalę, na jaką wszyscy by sobie życzyli, jednak liczba zapytań ofertowych rośnie. Pojawiają się się też wdrożenia w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, o których coraz częściej zaczyna się głośno mówić, a znaczna część zakładów produkcyjnych ma w planach w 2022 wzbogacenie swoich linii o rozwiązania z zakresu IoT czy Przemysłu 4.0. O trzech trendach IIoT (przemysłowy internet rzeczy) pisaliśmy już osobny tekst, który znajduje się tutaj – 3 trendy IIoT na rok 2022. Zwróciliśmy w nim uwagę na fakt rosnącego znaczenia zrównoważonej produkcji, która jest możliwa dzięki zastosowaniu rozwiązań opartych o Internet Rzeczy. Kolejne trendy dominujące ten segment rynku to monitoring maszyn produkcyjnych oraz cyberbezpieczeństwo.

Prognoza Gawinet dla IIoT w Polsce

Wdrożenia z zakresu IIoT w polskich zakładach produkcyjnych będą znacząco wzrastać. Digitalizacja i oczujnikowanie maszyn linii produkcyjnych to jeden z kluczowych celów na najbliższy rok. Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, iż oprócz wymiany maszyn na nowe, znaczna część firm myśli także o digitalizacji czy oczujnikowaniu tych, które już posiadają. Dostawcy rozwiązań z zakresu IIoT powinni na ten ostatni fakt zwrócić uwagę, dzięki czemu liczba ich wdrożeń może znacznie wzrosnąć.

IoT w biznesie

Zastosowań Internet of Things w biznesie będzie przybywać z miesiąca na miesiąc, gdyż nic tak nie usprawnia prowadzonej działalności jak IoT. I to niemal w każdym sektorze gospodarki. Wszędzie potrzebna jest automatyzacja, optymalizacja, opomiarowanie, analiza danych i wreszcie predykcja. Firmy, którym nie jest to potrzebne, bądź nie chcą korzystać z tego typu rozwiązań zostaną bardzo szybko wyprzedzone przez swoją konkurencję. IoT zatem może być wykorzystywane już od najmniejszego, lokalnego sklepu – np. do liczenia odwiedzających czy analizy koszyka zakupowego. Zostając przy branży handlowej, maszyny vendingowe dzięki IoT mogą zdalnie informować o stanie asortymentu, brakach i poziomie sprzedaży, a coraz bardziej popularne autonomiczne sklepy działają tylko i wyłącznie w oparciu o rozwiązania IoT. Z kolei branża farmaceutyczna może wykorzystać Internet Rzeczy do kontroli temperatury przechowywanych leków, a szpitale mogą zarządzać na przykład całą placówką, włączając w to oświetlenie, ogrzewanie czy udrożniając pracę recepcji poprzez analizę liczby pacjentów. To tylko zaledwie kilka przykładów, których można mnożyć. Branża hotelarska to inteligentne rozwiązania dla hoteli, rolnictwo to inteligentne, często już autonomiczne maszyny i opomiarowanie uprawianej ziemi, włącznie z predykcją plonów. Internet of Things to wreszcie rozwiązania dla miast, usprawniające transport miejski czy oświetlenie uliczne. To również inteligentne budynki biurowe czy inteligentne parkingi.

Prognoza Gawinet dla IoT w biznesie

Kategoria IoT w biznesie jak wskazuje powyższy akapit jest bardzo szeroka. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który sektor biznesu będzie najszybciej adoptował rozwiązania Internetu Rzeczy. Na pewno warto wskazać transport i motoryzację, gdzie coraz więcej jeżdżących samochodów po naszych drogach wyposażone są w urządzenia telematyczne. Ten segment rynku rozwija się najdynamiczniej i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Najwięksi gracze na tym rynku w Polsce nie odczuli nawet znacznego spowolnienia spowodowanego pandemią. To świadczy o potencjale tej kategorii Internet of Things. Innym sektorem, na jaki zwrócić uwagę pod względem adopcji IoT jest energetyka. Dyrektywa unijna zobowiązuje do wymiany liczników energii na inteligentne, co powoli zaczyna się już dziać. Co prawda zostało na to jeszcze kilka lat, lecz duże zakłady energetyczne już się do tego przygotowują, bądź nawet rozpoczęły ten proces. Ten segment rynku w Polsce jest jednak mocno ukształtowany i zdominowany przez kilku graczy, zatem nowym podmiotom może być ciężko się na nim zadomowić, lecz kilka startupów działających w obszarze smart meteringu już pokazało, iż wszystko jest możliwe.

Rozwiązań IoT dedykowanych dla biznesu jest obecnie bardzo dużo. Problem jednak tkwi w tym, iż w firmach brakuje kompetencji, by je nie tylko wdrażać, ale przede wszystkim wyszukiwać. Z kolei osoby, które się na tym znają, często nie mają przełożenia na kadrę zarządzającą, by przekonać do ich zakupu i wdrożenia. Dlatego coraz bardziej pożądane na rynku są podmioty, które świadczą usługi z zakresu konsultingu IoT. Doskonałym przykładem jest Gawinet. Jeśli chcielibyście usprawnić procesy w Waszej organizacji w oparciu o technologie, w tym Internet of Things – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.